اهمیت طرح موضوع ناباروری

با ورود به قرن 21،تغییرات چشمگیر در زمینه های اجتماعی، زیست محیطی، فناوری، سبک زندگی و عادات غذایی متناسب با مقتضیات عصر ارتباطات، موجب بروز اختلالات بسیاری در فرآیند طبیعی توالد و تناسل در بانوان و اقایان گشته است. هرچند این مساله امری نیست که بتوان آن را محدود به برخی کشورها دانست، شیوع جهانی آن اهمیت موضوع را دوچندان می سازد. با این حال نمی توان از این واقعیت چشم پوشی نمود که نرخ ناباروری در برخی کشورها بویژه ایران نسبت به سایر کشورها روبه افزایش است. علت آن را می توان در تغییر نقش زنان در فعالیت های اجتماعی، تغییر در سن ازدواج و بالتبع تغییر در سن بارداری، سبک زندگی ناسالم و عدم تحرک و ورزش نکردن، انواع آلودگی ها، استفاده از مواد غذایی هورمونی و فست فودها، استعمال دخانیات و در آخر افزایش استرس و اضطراب و افسردگی دانست.

نرخ ناباروری از سال 1955 تا به امروز 50 % افزایش یافته است و میانگین جهانی آن بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی 12-15 درصد است که در ایران این نرخ 20/2 درصد می باشد.

ناباروری و اهمیت آن بدان جا رسیده است که سازمان های بین المللی متعددی از جمله سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی، برنامه باروری انسانی زیر نظر مرکز جمعیت سازمان ملل، برنامه توسعه سازمان ملل، ده ها سازمان منطقه ای و بین المللی دیگر در اینحوزه فعالیت می نمایند.

 

 

نویسنده : مدیر سایت
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
    
بازدید: 2760
    
زبان : فارسی
    

نظرات